CS2100CP-DZZR OverviewThe Tape & Reel (TR) method is used for packaging clock ICs. As part of the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package, this clock generator is embedded. There are 10 terminations found in this file. To operate this time clock generator, 3.3V voltage should be applied. In this clock generator, Clock is used as the input to the clock. For a full understanding of the electronic part's performance, 1 circuits are implemented. An up to 75MHz frequency is provided by this clock-based RF synthesizer. The Surface Mount allows the electrical component to be installed conveniently on the panel. 3.5V would be the maximum supply voltage for this clock generator. In terms of supply voltage, RF synthesizer works with 3.1V~3.5V. Test statistics estimate a temperature of -40°C~85°C, which should be set as the ambient temperature. It has been classified as a Fractional N Synthesizer electronic part, which means that it is a semiconductor. It is a 10-bit clock PLL designed specifically for microprocessors. It is possible to find its related electronic parts by searching for the base part number CS2100CP. There are 10 pins on the frequency generators that are available for use.
CS2100CP-DZZR FeaturesAvailable in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Supply voltage of 3.3V
CS2100CP-DZZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS2100CP-DZZR Clock Generators applications.
Wireless base station for LTE, LTE-advanced
Picocells, femtocells and small cells
Sampling clocks for ADC and DAC
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | Fractional N Synthesizer |
| Voltage - Supply | 3.1V~3.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | CS2100CP |
| Pin Count | 10 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.5V |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 75MHz |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |