NB2308AI2DR2G OverviewIt is packaged using the Tape & Reel (TR) method since it is a clock IC. Embedded in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package is this Clock PLL. Frequency generator is capable of operating at a maximum temperature of 260 when reflowing. It contains a total of 16 terminations within RF synthesizer. This clock generator ic should receive a voltage of 3.3V. It is designed that the Clock PLL's input should be Clock. A total of 1 circuits are implemented to access the full performance of the electrical part. Using this clock-based frequency synthesizer, you can achieve a maximum frequency of 133.3MHz. Because of the Surface Mount, clock PLL can be easily mounted on the panel. Clock PLL is capable of receiving a maximum of 3.6V as a supply voltage. There should be a voltage supply above 3V for this frequency generator in order to ensure its safety. As long as you provide 3V~3.6V supply voltage, it will work. Using the test statistics, we estimate that the ambient temperature should be -40°C~85°C. An electrical part such as this one can be classified as a Zero Delay Buffer component. In this IC, a 16-bit frequency generator is designed specifically for use in microprocessors. This part number is related to its related electronic parts. There are a number of 16 pins that are available on the clock generators. There is a maximum supply voltage of 3.3V that frequency generators can handle. Low timing skew is provided by this analog clock generator at maximum 0.2 ns. A analog clock generator with 8 true output enable pins is configured for this application. When this RF synthesizer is operated at its maximum current, it will supply 60mA.
NB2308AI2DR2G FeaturesAvailable in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supply voltage of 3.3V
Operating supply voltage of 3.3V
8 true outputs
NB2308AI2DR2G ApplicationsThere are a lot of ON Semiconductor
NB2308AI2DR2G Clock Generators applications.
1 Gigabit Ethernet
10 Gigabit Ethernet
FPGA and processor clocks
Line cards used in telephone exchange
Fiber Channel
PCI express cards
Infotainment systems
Medical equipment
Multi-function printers
Media broadcast servers
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Type | Zero Delay Buffer |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | NB2308A |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 49mA |
| Max Supply Current | 60mA |
| Frequency (Max) | 133.3MHz |
| Output Characteristics | 3-STATE |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Input | Clock |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Max I(ol) | 0.008 A |
| PLL | Yes with Bypass |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Number of True Outputs | 8 |
| Height | 1.5mm |
| Length | 10mm |
| Width | 4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |