CS3310-KSZR OverviewThere is also an accompanying case included with this set. There is a recommendation that it should be mounted with a Surface Mount type mount. The file is embedded in a 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. This device has 2 channels. For your reference, here are some Volume Control functions. It can be used in Audio Systems. There is a supply of votage within 4.75V~5.25V. 0°C~70°C TA is the temperature range for this device. You can find similar parts by searching for the CS3310 family. Refer to the following specifications for the device: -95.5dB, +31.5dB. Chips have 16 pins that can be accessed. In this case, Surface Mount mounts it. Packaging is provided by 16-SOIC. Using it below 70°C is recommended. Chips are operated at 0°C operating temperatures or higher.
CS3310-KSZR FeaturesWith 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
CS3310-KSZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS3310-KSZR Audio Special Purpose applications.
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
| Factory Lead Time | 23 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1998 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | Audio Systems |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | CS3310 |
| Function | Volume Control |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI |
| Specifications | -95.5dB, +31.5dB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |