CS4234-ENZ OverviewA 40-VFQFN Exposed Pad package is provided to save space. In numerous applications, this electronic part can deliver high-efficiency performance as a type of General Purpose. The mounting type is Surface Mount. When the operating performance is set to -40°C~105°C, it can operate normally. The board is integrated with 4 / 4 ADCs and DACs. A supply voltage of 3.14V~3.47V 4.75V~5.25V is applied to the analog circuit. Transmission lines have 40 terminations to prevent signals from reflecting. There is no supply voltage for it. A minimum supply voltage of 3.135V is supported. Voltages up to 3.465V can be supplied to it.
CS4234-ENZ FeaturesEmbedded in the 40-VFQFN Exposed Pad package
Operating temperature of -40°C~105°C
4 / 4 ADCs / DACs
CS4234-ENZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4234-ENZ CODECs Interface ICs applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Factory Lead Time | 17 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 40-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 40 |
| Type | General Purpose |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N40 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.465V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 3.135V |
| Data Interface | Serial |
| Voltage - Supply, Analog | 3.14V~3.47V 4.75V~5.25V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 4 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 109 |
| S/N Ratio, ADCs / DACs (db) Typ | 88 / 90 |
| Length | 6mm |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| Width | 6mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |