CS42432-CMZR OverviewA 52-QFP package is supplied for space savings. It is adopted to package in the manner of Tape & Reel (TR). This electronic component is of the type Audio, allowing it to provide high-efficiency performance in various applications. This device employs the mounting type Surface Mount. When the operating performance is set to -10°C~70°C, the system can operate normally. The unit is integrated with 4 / 6 ADCs / DACs. 3.14V~5.25V of supply voltage are applied to the analog circuit. A 3.14V~3.47V supply voltage is applied to the digital circuit. The transmission line is terminated with 52 terminations to prevent reflection of signals. This device consists of a row of 52-pins. It has a configuration of 52 pins. Its base part number CS42432 can be used to find more related items. This device is mounted on a PCB which uses the Surface Mount technology. As a result of analog signals being converted into digital signals, there are 4 A/D converters. Power supplies of 3.35V are required to operate it. The conversion of digital signals into analog signals is done using D/A converters, and there are 6 D/A converters available. Supply voltages up to 5.25V are supported.
CS42432-CMZR FeaturesEmbedded in the 52-QFP package
Operating temperature of -10°C~70°C
4 / 6 ADCs / DACs
4 A/D converters
CS42432-CMZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS42432-CMZR CODECs Interface ICs applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 52-QFP |
| Number of Pins | 52 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Not For New Designs |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 52 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS42432 |
| Pin Count | 52 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 3.35V |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3.14V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.14V~3.47V |
| Number of A/D Converters | 4 |
| Number of D/A Converters | 6 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 6 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 (Differential), 102 / 105 (Single-Ended) |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |