CS42416-DQZ OverviewSpace-saving reasons have led to it being packaged in a 64-LQFP package. Tray is the packaging method used. Because it is a type of Audio, it delivers high-efficiency performance in many applications. It uses a mounting type of Surface Mount. A -40°C~85°C operating performance setting allows it to operate normally. It is equipped with a total of 2 / 6 ADCs and DACs. Supply voltage 4.75V~5.25V is provided to the analog circuit. It is supplied with a voltage of 3.13V~5.25V to power the digital circuit. Signals are prevented from reflecting off the transmission line's terminations by using 64 terminations. 64-pin electronic devices are what it is. The board has 64 pins configured. Find more related parts by using its base part number CS42416. Mounted on a PCB based on the technology of Surface Mount. Digital signals are converted from analog signals using 2 A/D converters. The power supply for this device is 3.35V. 4.75V is the minimum voltage it supports. A total of 6 channels are provided for data transmission. Information is stored using 24 bits.
CS42416-DQZ FeaturesEmbedded in the 64-LQFP package
Operating temperature of -40°C~85°C
2 / 6 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS42416-DQZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS42416-DQZ CODECs Interface ICs applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Audio |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS42416 |
| Pin Count | 64 |
| Power Supplies | 3.35V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 4.75V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.13V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 2 / 6 |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 114 / 110 |
| Length | 10mm |
| Width | 10mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | RoHS Compliant |