CS42888-CQZ OverviewIt is supplied in the 64-LQFP package for the purpose of space saving. The packaging way of Tray is adopted. As a type of Audio, this electronic part is able to deliver high-efficient performance in various applications. It employs Surface Mount as its mounting type. It is able to operate normally when the operating performance is set at -10°C~70°C. It is integrated with 4 / 8 ADCs / DACs. The analog circuit is provided with the supply voltage of 3.14V~5.25V. The digital circuit is provided with the supply voltage of 3.14V~5.25V. There are 64 terminations used to prevent signals from reflecting off the end of the transmission line. It is a kind of 64-pin electronic device. It is configured with 64 pins. Its base part number CS42888 can be used to find more related parts. It is mounted to a PCB based on the Surface Mount technology. The maximum value of supply voltage should be maintained at 5.25V. There are 2 A/D converters used to convert the analog signals into digital signals. It operates with the supply voltage of 3.3V. There are 4 D/A converters used to convert the digital signals into analog signals. There are 24 bits provided to store information.
CS42888-CQZ FeaturesEmbedded in the 64-LQFP package
Operating temperature of -10°C~70°C
4 / 8 ADCs / DACs
2 A/D converters
CS42888-CQZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS42888-CQZ CODECs Interface ICs applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-LQFP |
| Number of Pins | 64 |
| Operating Temperature | -10°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 64 |
| Type | Audio |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS42888 |
| Pin Count | 64 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | I2C, SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Operating Mode | SYNCHRONOUS |
| Number of Bits | 24 |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Voltage - Supply, Analog | 3.14V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.14V~5.25V |
| Number of A/D Converters | 2 |
| Number of D/A Converters | 4 |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Sigma Delta | Yes |
| Number of ADCs / DACs | 4 / 8 |
| Filter | YES |
| Dynamic Range, ADCs / DACs (db) Typ | 105 / 108 (Differential), 102 / 105 (Single-Ended) |
| Length | 10mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 10mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |