CS4344-DZZ OverviewThere is a package 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) available.In the Tube package, this data acquisition unit is available.Maintaining a -40°C~85°C working temperature ensures normal operation.This outstanding DAC, Audio gives you the right to receive what you paid.By mounting it through Surface Mount, you will save more space.You may have to redo the circuit if your meter does not show 3V~3.47V 5V for the supply voltage.Overall, there are 10 terminations.Whenever you need high performance, you can use the 1 functions.Complex tasks are efficiently performed by this unit because it has 1 channels.Try searching "CS4344" if you fancy parts with similar specs.A common voltage to apply to this data acquisition unit is 3.3V.As far as pin count goes, it has 10.This is a high resolution 24-bit data acquisition device that is capable of capturing high resolution data.In this unit, there are 10 pins.There were many cases where the Surface Mount technique made use more feasible.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is possible to supply this device using 5V.From the Popguard® series, this unit is available.An individual data acquisition system cannot be complete without the use of 2 converters.Whenever the supply voltage reaches near 30mA, the user should take note.
CS4344-DZZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
1 channels process
24-Bit acquisition unit
5V unit
2 converters
CS4344-DZZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4344-DZZ ADCs/DACs applications.
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | Popguard® |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 10 |
| Type | DAC, Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.47V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS4344 |
| Pin Count | 10 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | SPI, Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Current-Max | 30mA |
| Supply Type | Single |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Number of Converters | 2 |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Length | 3mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |