NAU8402WG OverviewADCs/DACs is enclosed in the 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) package.The Tube package includes this data acquisition unit.Keeping the working temperature at -40°C~85°C will ensure normal operation.ADCs/DACs is possible for you to get back what you paid from this outstanding DAC, Audio.You can save more space by mounting this part through Surface Mount.As this unit is designed, if your meter does not read 3V~3.6V for the supply voltage, it is best to redo it.Using 2 channels, this unit efficiently performs complex tasks.It's a high resolution data acquisition device capable of obtaining 24-bit data at a high resolution.Units with 16 pins are available.As a result of the Surface Mount technique, many cases of use became more feasible.emPowerAudio™ is the series number of this unit.
NAU8402WG FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
24-Bit acquisition unit
NAU8402WG ApplicationsThere are a lot of Nuvoton Technology Corporation of America
NAU8402WG ADCs/DACs applications.
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | emPowerAudio™ |
| Published | 2014 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | DAC, Audio |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Serial |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | I2S |
| Sampling Rate | 96 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 96k |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |