CS4352-DZZ OverviewPackage 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) includes it.The Tray package contains this data acquisition unit.Normal operation should be performed with the working temperature set to -40°C~105°C.There is a possibility that you will be repaid what you paid from the outstanding DAC, Audio.This part will save even more space if it is mounted through Surface Mount.Total, there are 20 terminations that have been made.In order to access high performance for a wide range of applications, we have included the 1 functions here.Due to the deployment of 2 channels, this unit is able to perform complex tasks very efficiently.In case you're looking for parts with similar specifications, try searching "CS4352".The voltage to be applied to this data acquisition unit is 3.3V.In terms of pin count, it has a total of 20 pins.The device is equipped with a high resolution 24-bit data acquisition system.A total of 20 pins are present on the unit.For many instances of use, Surface Mount made the technique more feasible.A maximum supply voltage of 12.6V is specified for this product.Ideally, the device should be supplied with at least 8.4V of power.
CS4352-DZZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
2 channels process
24-Bit acquisition unit
CS4352-DZZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4352-DZZ ADCs/DACs applications.
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
Scientific instruments.
Music reproduction technology
Communication Systems
Data Acquisition Systems
Handheld Terminal Interface
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | -40°C~105°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | DAC, Audio |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS4352 |
| Pin Count | 20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Polarity | Unipolar |
| Power Supplies | 3.39V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SPI, Serial |
| Max Supply Voltage | 12.6V |
| Min Supply Voltage | 8.4V |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 192 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 192k |
| Conversion Rate | 192 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Analog Output Voltage-Min | 1.81V |
| Length | 6.5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 4.4mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |