MAX1407CAI+ OverviewPresented in package 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width).In the Tube package, you can find this data acquisition unit.The recommended working temperature is 0°C~70°C in order to maintain normal operation.The outstanding Data Acquisition System (DAS) is what you paid.ADCs/DACs is best to mount this part through Surface Mount in order to save more space.For this unit, you should redo the circuit if your meter reads something other than 2.7V~3.6V for the supply voltage.In total, 28 terminations have occurred.The 1 function here gives access to high performance for whatever application you want to run.As a result of deploying 4 channels, this unit is able to efficiently perform complex tasks.If you're looking for parts with similar specs, search "MAX1407".This data acquisition unit should be powered by 3V voltage.ADCs/DACs has 28 pins when ADCs/DACs comes to pin count.An integrated data acquisition device with a 16-bit resolution is used in this application.28 pins are present on the unit.Several cases of use could be made more feasible by using the Surface Mount technique.Using 3.3V, this device can be powered.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters consists of 1 A/D converters.Data acquisition systems rely on 3 converters as the heart of their operations.Analog-to-digital converters/Digital-to-analog converters is equipped wAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersh 2 digAnalog-to-digital converters/Digital-to-analog convertersal-to-analog converters.
MAX1407CAI+ FeaturesSurface Mount acquisition unit
4 channels process
16-Bit acquisition unit
3.3V unit
3 converters
MAX1407CAI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX1407CAI+ ADCs/DACs applications.
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
Transducer
Microcontrollers.
Digital Storage Oscilloscope
| Factory Lead Time | 19 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 28 |
| Weight | 2.26799g |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Termination | SMD/SMT |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Data Acquisition System (DAS) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 2.7V~3.6V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1407 |
| Pin Count | 28 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | SPI, Serial |
| Nominal Supply Current | 1.15mA |
| Number of Bits | 16 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | Serial |
| Sampling Rate | 60 sps |
| Sampling Rate (Per Second) | 60 |
| Integral Nonlinearity (INL) | 3.5 LSB |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Number of Converters | 3 |
| Conversion Rate | 60 sps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Number of D/A Converters | 2 |
| Resolution (Bits) | 16 b |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |