CS4365-CQZ Overview48-LQFP is available as a package.There is a Tray package available for this data acquisition unit.The working temperature should be set to -40°C~85°C to maintain normal operation.There is an outstanding DAC, Audio that you can use for what you paid.This part can be mounted through Surface Mount to save space.For this unit, if your meter does not read 2.37V~5.25V for the supply voltage, you will need to redo the circuit.Total terminations are 48.You can access high performance with 1 functions here.This unit accomplishes complicated tasks efficiently because it deploys 6 channels.In case you are interested in similar specs, you can search "CS4365".ADCs/DACs is common for this data acquisADCs/DACsion unADCs/DACs to be applied a voltage of 5V.In terms of pin count, it has 48.ADCs/DACs is a device that can capture data in 24-bADCs/DACs resolution.There are 48 pins on the unit.In many cases, the Surface Mount technique improved feasibility.The device can be supplied using 5V.
CS4365-CQZ FeaturesSurface Mount acquisition unit
6 channels process
24-Bit acquisition unit
5V unit
CS4365-CQZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS4365-CQZ ADCs/DACs applications.
Cell Phones
Digital Multimeters, PLC's (Programming Logic Controllers)
RADAR processing, digital oscilloscopes
CMOS Image sensors for mobile applications
Medical Instrumentation and medical imaging
Music recording
Digital signal processing
Scientific instruments
Rotary encoder
Displaying
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 1995 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 3A001.A.5.B |
| Type | DAC, Audio |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 390mW |
| Voltage - Supply | 2.37V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 40 |
| Base Part Number | CS4365 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Type | Voltage |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Polarity | Bipolar |
| Number of Channels | 6 |
| Interface | Serial |
| Nominal Supply Current | 56mA |
| Number of Bits | 24 |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Data Interface | DSD, PCM |
| Sampling Rate | 216 ksps |
| Sampling Rate (Per Second) | 216k |
| Input Bit Code | 2'S COMPLEMENT |
| Conversion Rate | 216 ksps |
| Voltage Supply Source | Analog Digital |
| Analog Output Voltage-Max | 7.14V |
| Resolution (Bits) | 24 b |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |