CS47024B-DQZR OverviewBasically, it is a type of electronic component that is available in a 100-LQFP Exposed Pad package.A packaging way of Tape & Reel (TR) is provided.Fixed Point's wide range of applications makes it ideal for a wide variety of applications.Surface Mount is the direction in which it is mounted.It is important that the device is operated at a temperature of -40°C~85°C TA in order to ensure its normal functioning.As the name implies, the analog voltage range of 3.30V refers to the voltage that can be inserted or removed.This digital signal processor is part of the CS470xx series.There are a number of related parts that can be identified using the base part number CS47024.In order for the device to operate at 150MHz frequency, there is a specific design.The mounting method is Surface Mount.85°C should be lower than the operating temperature.Temperatures should exceed -40°C during operation.
CS47024B-DQZR FeaturesSupplied in the 100-LQFP Exposed Pad package
CS47024B-DQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS47024B-DQZR DSP applications.
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (16x16) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CS470xx |
| Published | 2009 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Type | Fixed Point |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | CS47024 |
| Interface | I2C, SPI |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 128kB |
| Clock Rate | 150MHz |
| RoHS Status | RoHS Compliant |