KMC8144VT800B OverviewIn the 783-BBGA, FCBGA package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.SC3400 Core members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~90°C TJ to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the StarCore series of digital signal processors.It is possible to identify numerous related parts using the base part number MC8144.
KMC8144VT800B FeaturesSupplied in the 783-BBGA, FCBGA package
KMC8144VT800B ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
KMC8144VT800B DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Operating Temperature | 0°C~90°C TJ |
| Packaging | Tray |
| Series | StarCore |
| Published | 2006 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | SC3400 Core |
| Base Part Number | MC8144 |
| Interface | EBI/EMI, Ethernet, I2C, PCI, Serial RapidIO, SPI, TDM, UART, UTOPIA |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (96kB) |
| Voltage - Core | 1.00V |
| On Chip Data RAM | 10.5MB |
| Clock Rate | 800MHz |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |