CS47024C-DQZR OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 100-LQFP Exposed Pad.Packaging is provided in the form of Tape & Reel (TR).In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of -40°C~85°C TA, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the CS470xx series.In order to use it, it has 100 terminations.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 150MHz.Surface Mount is the method of mounting it.A 1.83.3V electric power source is used to power it.
CS47024C-DQZR FeaturesSupplied in the 100-LQFP Exposed Pad package
CS47024C-DQZR ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS47024C-DQZR DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CS470xx |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 150MHz |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Interface | I2C, SPI |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 128kB |
| RoHS Status | RoHS Compliant |