CS47048C-DQZ OverviewIt is a kind of electronic component that comes in a package of 100-LQFP Exposed Pad.Packaging is provided in the form of Tray.In addition to meeting a wide range of requirements, it is a member of Fixed Point.The machine is mounted in the way of Surface Mount in order to facilitate its operation.By operating the device at the temperature of -40°C~85°C TA, a normal operation is ensured.It refers to the analog voltage range of 3.30V that may be input or output.Digital signal processors such as this one are included in the CS470xx series.In order to use it, it has 100 terminations.Using 1.8V as the supply voltage, it operates.100 components have pins.The configuration of this board includes 100 pins.The base part number CS47048 allows identification of a wide range of related parts.Specifically, the device is designed to operate at a frequency of 147MHz.Surface Mount is the method of mounting it.3.3V is the supply voltage for this device.
CS47048C-DQZ FeaturesSupplied in the 100-LQFP Exposed Pad package
Operating supply voltage of 3.3V
CS47048C-DQZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS47048C-DQZ DSP applications.
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
| Factory Lead Time | 21 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP Exposed Pad |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Series | CS470xx |
| Published | 2010 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Type | Fixed Point |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.025W |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 147MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS47048 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Interface | I2C, SPI |
| Resolution | 4 B |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Barrel Shifter | NO |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 128kB |
| Clock Rate | 150MHz |
| Length | 14mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |