CS493105-CL OverviewIt is embedded in a 44-LCC (J-Lead) package so that it can be taken anywhere.The mounting of this motor encoder is in the way of Surface Mount.Audio Decoder is a category that can be applied to the type.I think it would work well for the encoder which is connected to the DVD axis.Switching power supplies use the 2.37V ~ 2.63V digital power of the optical encoder to provide power to the circuit.This can be achieved by applying a voltage to the analog supply using 2.37V ~ 2.63V.Including the pins on the rotary encoders, there are 44 total pins on the rotary encoders.If 2.37 V is greater than the minimum voltage, the supply should be able to provide power.As the maximum supply voltage (Vsup) of the encoder motor reaches the zero point, then 2.63 V is reached as well.Ideally, it would be best to package this encoder magnetic in a 44-PLCC (16.59x16.59) case.The - series includes this electrical quadrature encode.In order to sort consumer IC types, CONSUMER CIRCUIT can be used in order to sort each encoder definition by its IC type.
CS493105-CL FeaturesIn 44-LCC (J-Lead) package
Mounting Type: Surface Mount
Consumer IC Type : CONSUMER CIRCUIT
CS493105-CL ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic
CS493105-CL Encoders, Decoders, Converters applications.
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
Digital Control
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Number of Terminals | 44 |
| Package | Bulk |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | PLASTIC, LCC-44 |
| Package Style | CHIP CARRIER |
| Moisture Sensitivity Level | NOT SPECIFIED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 70 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | CS493105-CL |
| Package Code | QCCJ |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS LLC |
| Risk Rank | 5.78 |
| Part Package Code | LCC |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Audio Decoder |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | DVD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.63 V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.37 V |
| Seated Height-Max | 4.572 mm |
| Voltage - Supply, Analog | 2.37V ~ 2.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.37V ~ 2.63V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 16.5862 mm |
| Length | 16.5862 mm |