TVP5150AM1IZQCR OverviewThis encoder is embedded inside a 48-VFBGA package.Packing the encoder in a Tape & Reel (TR) case is recommended to ensure that it is protected.I have mounted this motor encoder in the way of the Surface Mount axis.There are two types of Video Decoder types that can be identified.There is no problem with connecting the encoder in Cell Phones, PDA, Players as it is suitable for it.This motor encoder is motor encoder of the TVP5150 family and is based on that.When switching power supplies are used, the digital power of the 1.8V 3.3V component of the optical encoder is applied.In the optical encoder there are 48 terminations that are available.It is possible to apply an analog supply voltage by using 1.8V.In total, the rotary encoders has 48 pins in total.There is a Surface Mount mount for it.It is equipped with 48 pins on the encoder in question.Using a maximum 85°C value ensures that the encoder reader runs as stable as possible.The minimum working temperature of this rotary encoder must not be less than -40°C.During operation, this converter is powered by a supply voltage of 3.3V.It is important to note that there are 9 bits on each encoder.On the back of the computer, there are 1 A/D converters.2 channels make up the total number of channels.
TVP5150AM1IZQCR FeaturesIn 48-VFBGA package
Mounting Type: Surface Mount
Base Part Number: TVP5150
48 pins
9 bits
1 A/D Converters
2 channels
TVP5150AM1IZQCR ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TVP5150AM1IZQCR Encoders, Decoders, Converters applications.
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
Audio
Automotive
Broadband
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFBGA |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 333.900683mg |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e1 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Type | Video Decoder |
| Terminal Finish | Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Applications | Cell Phones, PDA, Players |
| Terminal Position | BOTTOM |
| Terminal Form | BALL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | TVP5150 |
| Pin Count | 48 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 2 |
| Number of Bits | 9 |
| Resolution | 1.125 B |
| Voltage - Supply, Analog | 1.8V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.8V 3.3V |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Video Standard | PAL;NTSC;SECAM |
| Height | 1mm |
| Length | 4mm |
| Width | 4mm |
| Thickness | 740μm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |