CS493302-IL OverviewAn embedded encoder is contained in a 44-LCC (J-Lead) package.Mounted in Surface Mount's direction, this motor encoder is located at the bottom.Audio Decoder is the type of the object.In this case, the encoder is connected in DVD.In switching power supplies, the 2.37V ~ 2.63V digital power of the optical encoder is applied to the circuit.By using 2.37V ~ 2.63V, we can apply the analog supply voltage.There are 44 pins on the rotary encoders in total.The value of 2.37 V should be greater than the minimum supply voltage.When the maximum voltage (Vsup) of the encoder motor is reached, 2.63 V is reached.There is a recommendation to pack the encoder magnetic in a 44-PLCC (16.59x16.59) case.Electrical quadrature encodes in the - series include this quadrature encode.By using CONSUMER CIRCUIT, encoder definition types can be sorted by consumer IC type.
CS493302-IL FeaturesIn 44-LCC (J-Lead) package
Mounting Type: Surface Mount
Consumer IC Type : CONSUMER CIRCUIT
CS493302-IL ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic
CS493302-IL Encoders, Decoders, Converters applications.
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
Low power consumption
UART Interfacing
Infrared Data Communications
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Number of Terminals | 44 |
| Package | Bulk |
| Mfr | Cirrus Logic Inc. |
| Product Status | Active |
| Package Description | PLASTIC, LCC-44 |
| Package Style | CHIP CARRIER |
| Moisture Sensitivity Level | NOT SPECIFIED |
| Package Body Material | PLASTIC/EPOXY |
| Operating Temperature-Min | -40 °C |
| Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Operating Temperature-Max | 85 °C |
| Rohs Code | No |
| Manufacturer Part Number | CS493302-IL |
| Package Code | QCCJ |
| Package Shape | SQUARE |
| Manufacturer | Rochester Electronics LLC |
| Part Life Cycle Code | Active |
| Ihs Manufacturer | ROCHESTER ELECTRONICS LLC |
| Risk Rank | 5.78 |
| Part Package Code | LCC |
| Series | - |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | No |
| Type | Audio Decoder |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | DVD |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 1.27 mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.63 V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.37 V |
| Seated Height-Max | 4.572 mm |
| Voltage - Supply, Analog | 2.37V ~ 2.63V |
| Voltage - Supply, Digital | 2.37V ~ 2.63V |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Width | 16.5862 mm |
| Length | 16.5862 mm |