CS4954-CQZ OverviewIn the 48-LQFP package, the encoder is embedded.When packing the encoder, it is recommended to use a Tray case.There is a Surface Mount-axis mount for this motor encoder.Video Encoder is a classification for the type.The optical encoder provides switching power through its 3.15V~5.25V digital power.3.15V~5.25V is responsible for applying the analog supply voltage.encoder magnetics should be packed in 48-TQFP (7x7) cases.
CS4954-CQZ FeaturesIn 48-LQFP package
Mounting Type: Surface Mount
CS4954-CQZ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CS4954-CQZ Encoders, Decoders, Converters applications.
Door and Gate Openers
Remote Device Control
Car Alarms
Car Starters
Home Automation
Industrial Automation
Remote Status Monitoring
Lighting Control
Low-voltage operation
Extended temperature range
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Supplier Device Package | 48-TQFP (7x7) |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Video Encoder |
| Voltage - Supply, Analog | 3.15V~5.25V |
| Voltage - Supply, Digital | 3.15V~5.25V |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 48 |
| Weight | 9.071791g |
| Published | 1997 |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Base Part Number | CS495* |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C, Parallel |
| Max Supply Voltage | 3.45V |
| Min Supply Voltage | 3.15V |
| Operating Supply Current | 70mA |
| Resolution | 1.25 B |
| Number of D/A Converters | 6 |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |