CS497014-CVZ OverviewIn the 128-LQFP package, it is a type of electronic component.It has a packaging style of Tray.Fixed Point members are well suited for a wide range of applications.The device is attached in a way that faces Surface Mount.It is recommended that the device operate at a temperature of 0°C~70°C to ensure its normal operation.The analog voltage range of 3.30V refers to the input or output voltage.It is a part of the CS4970xx series of digital signal processors.The use of it is terminated by 128.Pins are available on the 128 component.It is possible to identify numerous related parts using the base part number CS4970*4.Using Surface Mount as a mounting method, it is mounted.1.83.3V electric power supplies the facility.By using this electronic part, IT ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY can be enhanced with additional features.Using this device, you are able to perform 1 functions.
CS497014-CVZ FeaturesSupplied in the 128-LQFP package
CS497014-CVZ ApplicationsThere are a lot of Cirrus Logic Inc.
CS497014-CVZ DSP applications.
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
Digital image processing, data compression
Video coding, audio coding
Image compression
Signal processing for telecommunications
Control systems
Biomedical engineering
MP3 audio player
| Factory Lead Time | 20 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-LQFP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | CS4970xx |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2 (1 Year) |
| Number of Terminations | 128 |
| Type | Fixed Point |
| Additional Feature | IT ALSO REQUIRES 3.3V SUPPLY |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | CS4970*4 |
| Pin Count | 128 |
| JESD-30 Code | R-PQFP-G128 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 1.89V |
| Power Supplies | 1.83.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 1.71V |
| Interface | I2C, SPI, UART |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Non-Volatile Memory | ROM (144kB) |
| Voltage - Core | 1.80V |
| On Chip Data RAM | 82kB |
| Clock Rate | 150MHz |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |