TMS320LC206PZ80 OverviewIn electronic terms, it is a type of component that comes in the package of type 100-LQFP .Tube is the packaging method provided.Due to its Fixed Point membership, it is ideal for a wide range of applications.The mounting of the device is done in the direction of Surface Mount.As long as it is operated at the temperature of 0°C~70°C TA, it will operate normally.3.30V refers to the range of analog voltages that can be input or output.The TMS320C20x series includes this digital signal processor.100 terminations are available for its use.3.3V is the supply voltage.100 component pins are present.Its configuration includes 100 pins.With its base part number of 320LC206, many related parts can be identified.The device is specifically designed to operate at the frequency of 40.96MHz.As a mounting method, it uses Surface Mount.This device requires a minimum voltage of 2.7V.This device can handle a maximum voltage of 3.6V.This device is powered by 3.3V's supply voltage.64kB data can be stored in the memory of this device.In industrial environments, 1 timers provide accurate feedback and event activation.An external source is causing 4 interrupts.The device stores 16 pieces of information.Data is transferred using 1 DMA channels without overloading the CPU.
TMS320LC206PZ80 FeaturesSupplied in the 100-LQFP package
Operating supply voltage of 3.3V
4 external interrupts
TMS320LC206PZ80 ApplicationsThere are a lot of Texas Instruments
TMS320LC206PZ80 DSP applications.
Speech processing
Radar
Seismology
Audio
Sonar
Voice recognition
Financial signals
Other sensor array processing
Spectral density estimation
Statistical signal processing
| Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 days ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Series | TMS320C20x |
| JESD-609 Code | e4 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 100 |
| ECCN Code | 3A001.A.3 |
| Type | Fixed Point |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| HTS Code | 8542.31.00.01 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 40.96MHz |
| Base Part Number | 320LC206 |
| Pin Count | 100 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | SSP, UART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Memory Size | 64kB |
| RAM Size | 9.1kB |
| Number of Bits | 16 |
| Bit Size | 16 |
| Data Bus Width | 16b |
| Boundary Scan | YES |
| Low Power Mode | YES |
| Integrated Cache | NO |
| RAM (words) | 4640 |
| Voltage - I/O | 3.30V |
| Min Supply Voltage (DC) | 2.7V |
| Number of Timers | 1 |
| ROM Programmability | MROM |
| Number of External Interrupts | 4 |
| Barrel Shifter | YES |
| Internal Bus Architecture | MULTIPLE |
| Non-Volatile Memory | ROM (64kB) |
| On Chip Data RAM | 9kB |
| Number of DMA Channels | 1 |
| Clock Rate | 80MHz |
| Height | 1.6mm |
| Length | 14mm |
| Width | 14mm |
| Thickness | 1.4mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |