CS82C50A-5Z96 OverviewThere is a cost-effective 44-LCC (J-Lead) package available for this product.The transmission of data takes place over 1, UART channels.For packaging purposes, Tape & Reel (TR) is used.The type SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL is used to identify the uPs/uCs/Peripheral ICs on the board.Configuration of this device involves 44 terminations.For its operation, it requires a supply voltage of 5V.At present, this electronic part has a status of Active.Mounting it through Surface Mount is possible.During operation, the supply voltage is set to 4.5V~5.5V.Electronic devices such as this are known as 44-pin integrated circuits.There is 10MHz clock frequency measured on this IC.70°C is the maximum temperature that it can operate at.Basically, it uses 82C50A as its base part number.In total, there are 8 I/Os designed to transfer data.Supply currents at 6mA are considered acceptable.
CS82C50A-5Z96 FeaturesClock frequency of 10MHz
8 I/Os
CS82C50A-5Z96 ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
CS82C50A-5Z96 UARTs applications.
Battery Operated Electronics
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
| Factory Lead Time | 8 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 2A (4 Weeks) |
| Number of Terminations | 44 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Base Part Number | 82C50A |
| Pin Count | 44 |
| JESD-30 Code | S-PQCC-J44 |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 1, UART |
| Number of I/O | 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Clock Frequency | 10MHz |
| Supply Current-Max | 6mA |
| Address Bus Width | 3 |
| Protocol | RS232 |
| Boundary Scan | NO |
| Low Power Mode | YES |
| External Data Bus Width | 8 |
| Data Rate (Max) | 625kbps |
| Bus Compatibility | 80C86; 80C88 |
| Data Transfer Rate-Max | 0.078 MBps |
| With Modem Control | Yes |
| Length | 16.585mm |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| Width | 16.585mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |