XR16M654IV80-F OverviewIn addition, it is available in the cost-effective package LQFP.In order to transmit data, there are 4 channels available.There is a SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL used as the type of uPS/uCs/peripheral ICs.Configured with 80 terminations.Ideally, the operating temperature should not exceed -40°C in order to ensure long-term performance.In order to ensure the normal functioning of the system for long periods of time, the operating temperature should not exceed 85°C.Using the Surface Mount method, it is mounted.Keeping the supply voltage below 3.6V will ensure reliability.Supply voltages above 1.62V are known to ensure reliability.In order to achieve high efficiency, it is provided with the supply voltage of 3.3V.
XR16M654IV80-F FeaturesOperating supply voltage of 3.3V
XR16M654IV80-F ApplicationsThere are a lot of Exar Corporation
XR16M654IV80-F UARTs applications.
Handheld Terminal
Personal Digital Assistants
Cellular Phones DataPort
Wireless Infrared Data Communications Systems
Handheld Terminals and Tablets
Handheld Computers
Wireless Portable Point-of-Sale Terminals
GPS Devices
Personal Digital Assistants Modules
Battery Operated Instruments
| Mount | Surface Mount |
| Package / Case | LQFP |
| JESD-609 Code | e3 |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| JESD-30 Code | S-PQFP-G80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 1.62V |
| Nominal Supply Current | 2mA |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | SERIAL IO/COMMUNICATION CONTROLLER, SERIAL |
| Data Rate | 16 Mbps |
| RoHS Status | RoHS Compliant |