CY2CC1810OXIT OverviewIt is package in 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case. It is packaged as a Tape & Reel (TR). In normal operation, 200MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution) fall into this category. Setting the temperature to -40°C~85°C ensures reliable performance. 2.375V~3.465V V power should work with it. As a result, it is placed in the way of Surface Mount. The output of it is AVCMOS. This IC divider operates on 24 pins. It belongs to the family of CY2CC1810. At a minimum working temperature of -40°C, it maintains reliability. It is possible to achieve stable operation when the maximum operating temperature is set to 85°C. Default settings are set to output 10. There are several electronic components in the ComLink™ series. It can handle maximum supply voltages of 3.465VV. If the source voltage is as low as possible, 2.375V will work. Maintaining a 3.3V supply voltage ensures maximum efficiency.
CY2CC1810OXIT FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
CY2CC1810OXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2CC1810OXIT Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 24 |
| Supplier Device Package | 24-SSOP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | ComLink™ |
| Published | 2013 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Power Dissipation | 750mW |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Base Part Number | CY2CC1810 |
| Output | AVCMOS |
| Number of Outputs | 10 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Max Supply Voltage | 3.465V |
| Min Supply Voltage | 2.375V |
| Power Dissipation | 750mW |
| Propagation Delay | 3.5 ns |
| Turn On Delay Time | 3.9 ns |
| Frequency (Max) | 200MHz |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |