8524AYLF OverviewIt is package in 64-TQFP Exposed Pad case. It is packaged as a Tray. In normal operation, 500MHz is the maximum value. The mount is made up of Surface Mount. Electronic components classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer fall into this category. Setting the temperature to 0°C~85°C ensures reliable performance. 3.135V~3.465V V power should work with it. The output of it is HSTL. It belongs to the family of ICS8524.
8524AYLF FeaturesThe operating temperature of 0°C~85°C degrees
8524AYLF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
8524AYLF Clock Buffers & Drivers applications.
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 64-TQFP Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS8524 |
| Output | HSTL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 500MHz |
| Input | CML, HCSL, HSTL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 2:22 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |