CY2CC910OXC Overview20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) case is available for the cut smart buffer. In case Tube, the cut smart buffer is available. Normal operation has a maximum value of 650MHz. A total of 20 terminations have been found in it. The supply voltage of 1.8V is capable of providing high efficiency. If this is the case, it will be mounted as Surface Mount. This electronic part is classified as Fanout Buffer (Distribution). If you wish to ensure reliable performance, you should set the temperature to 0°C~70°C. In general, it should be able to work with a power source of 1.71V~3.465V volts. There is a place for it in the way of Surface Mount. On this board, there is a pin count of 20. In order for the timeing clock to operate, it is connected to the 20 pins. The structure belongs to the CY2CC910 family of structures. The electronic gadget belongs to the 2CC family. By default, the output of the circuit clock is set to 10. It is recommended that the supply voltage be kept at 1.8V for maximum efficiency. With the help of this gadget, it is also possible to obtain ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V POWER SUPPLY. The clock divider consumes 25mA quiescent current and is unaffected by external factors.
CY2CC910OXC Features20 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2CC910OXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2CC910OXC Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
Computing
| Mount | Through Hole |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Through Hole |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~75°C TA |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Series | GAL®16V8 |
| Packaging | Tube |
| Published | 1996 |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e3 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Number of Terminations | 20 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 2.5 V AND 3.3 V POWER SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Max Power Dissipation | 750mW |
| Supply Voltage | 5V |
| Voltage - Supply | 1.71V~3.465V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Frequency | 62.5MHz |
| Terminal Form | GULL WING |
| Base Part Number | GAL16V8 |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Pin Count | 20 |
| Number of Functions | 1 |
| Number of Outputs | 8 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Power Supplies | 5V |
| Programmable Type | EE PLD |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Max Supply Voltage | 5.25V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Min Supply Voltage | 4.75V |
| Base Part Number | CY2CC910 |
| Number of I/O | 8 |
| Nominal Supply Current | 55mA |
| Number of Outputs | 10 |
| Max Supply Current | 55mA |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Propagation Delay | 15 ns |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Turn On Delay Time | 15 ns |
| Number of Circuits | 1 |
| Architecture | PAL-TYPE |
| Power Dissipation | 750mW |
| Output Function | MACROCELL |
| Propagation Delay | 4 ns |
| Number of Macro Cells | 8 |
| Quiescent Current | 25mA |
| Number of Dedicated Inputs | 8 |
| Frequency (Max) | 650MHz |
| Family | 2CC |
| Voltage Supply - Internal | 4.75V~5.25V |
| Input | AVCMOS |
| Number of Product Terms | 64 |
| Ratio - Input:Output | 1:10 |
| Length | 26.162mm |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Height Seated (Max) | 5.334mm |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 3.5 ns |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.2 ns |
| Length | 7.2mm |
| Width | 7.62mm |
| Height Seated (Max) | 2mm |
| Radiation Hardening | No |
| Width | 5.3mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |