IDT49FCT805ASO OverviewThe clock divider is packaged in a 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) case. The package is in the form of a Tube. The circuit clock is mounted on Surface Mount. The electrical component has a classification of Fanout Buffer (Distribution). When the temperature is set to 0°C~70°C, reliable performance is ensured. Any power source will work, as long as it has 4.75V~5.25VV. The output is CMOS, LVTTL. This is a member of the IDT49FCT805 family. It is part of the 49FCT series of electrical components.
IDT49FCT805ASO FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
IDT49FCT805ASO ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
IDT49FCT805ASO Clock Buffers & Drivers applications.
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | 49FCT |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Base Part Number | IDT49FCT805 |
| Output | CMOS, LVTTL |
| Number of Circuits | 2 |
| Input | CMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:5 |
| Differential - Input:Output | No/No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |