CY2DL1504ZXC OverviewThere is a case option of 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 1.5GHz. 20 terminations have been recorded. With a supply voltage of 2.5V, high efficiency is possible. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. A pin count of 20 can be found on it. As a result, the output is LVDS. It is operated using the 20 pins. This is a member of the family of CY2DL1504. The gadget belongs to the 2DL family of clock buffers. The maximum supply voltage (Vsup) has been set to 2.625V. As a rule, the supply voltage (Vsup) should be kept above 2.375V for normal operation. There is a default setting of output 4. There is a 2.5/3.3V volt supply attached to it.
CY2DL1504ZXC Features20 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2DL1504ZXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2DL1504ZXC Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution), Multiplexer |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY2DL1504 |
| Output | LVDS |
| Pin Count | 20 |
| Number of Outputs | 4 |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 2.625V |
| Power Supplies | 2.5/3.3V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.375V |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 480 ps |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 2DL |
| Input | CML, HCSL, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 2:4 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Same Edge Skew-Max (tskwd) | 0.03 ns |
| Duty Cycle | 52 % |
| Length | 6.5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |