85408BGILF OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This package is packaged in the form of a Tube. For normal operation, 700MHz is the maximum value. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Fanout Buffer (Distribution) is assigned to this electronic part. Setting the temperature to -40°C~85°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 3.135V~3.465V volts. There is a value of LVDS as the output. As a member of the ICS85408 family, it falls under that category.
85408BGILF FeaturesThe operating temperature of -40°C~85°C degrees
85408BGILF ApplicationsThere are a lot of Renesas Electronics America Inc.
85408BGILF Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 12 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 3.135V~3.465V |
| Base Part Number | ICS85408 |
| Output | LVDS |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 700MHz |
| Input | HCSL, LVDS, LVHSTL, LVPECL, SSTL |
| Ratio - Input:Output | 1:8 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |