CY2DM1502ZXC OverviewThere is a case option of 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) available for this clock divider. There is a Tube packaged with it. Normal operation is limited to 1.5GHz. As far as I can tell, it is mounted by Surface Mount. Electronic parts classified as Fanout Buffer (Distribution) are considered to be safety components. It is recommended to set the temperature to 0°C~70°C so the system can perform reliably. In order for it to function, a power source of 2.375V~3.465V V must be available. As a result, the output is CML.
CY2DM1502ZXC FeaturesThe operating temperature of 0°C~70°C degrees
CY2DM1502ZXC ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
CY2DM1502ZXC Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 8-TSSOP |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Output | CML |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Input | CML, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |