CY7B991-7JXC OverviewThere is a case available for the cut smart buffer in 32-LCC (J-Lead). This package is packaged in the form of a Tube. It has 32 terminations in it, which means that it is terminated. Supply voltages of 5V are capable of achieving high efficiency. In this case, it will be mounted by Surface Mount. A classification of Buffer/Driver is assigned to this electronic part. Setting the temperature to 0°C~70°C will ensure reliable performance. Ideally, it should be able to operate from 4.5V~5.5V volts. There are 32 pins on the clock buffer. There is a value of TTL as the output. During operation, 32 pins are used. As a member of the CY7B991 family, it falls under that category. A member of the 7B family, this clock buffer is a digital camera. As a default, it is set to output 8. The timeing clock is powered by a power supply of 5V volts. A electronic part of this series belongs to the RoboClock™ family. When the supply voltage is at 5V, the efficiency will be highest. As long as the frequency is set to 80MHz, excellent accuracy can be maintained.
CY7B991-7JXC Features32 terminations
The operating temperature of 0°C~70°C degrees
at 80MHz frequency
CY7B991-7JXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7B991-7JXC Clock Buffers & Drivers applications.
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
Cloud computing
Network
High speed industry
High-end consumer electronics
Data communication
Telecommunications
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-LCC (J-Lead) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Series | RoboClock™ |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer/Driver |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 80MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7B991 |
| Output | TTL |
| Pin Count | 32 |
| Number of Outputs | 8 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Power Supplies | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 85mA |
| Family | 7B |
| Input | 3-State, TTL |
| Ratio - Input:Output | 8:8 |
| Max I(ol) | 0.046 A |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Prop. Delay@Nom-Sup | 0.7 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.7 ns |
| Height Seated (Max) | 3.556mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |