CY2DM1502ZXI OverviewThere is a case of 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) in which it is packaged. Tube is the form in which it is packaged. It is recommended that the maximum value for normal operation is 1.5GHz. It has 8 terminations. With a voltage of 2.5V, high efficiency is possible. In this case, it is set up as Surface Mount. Electrical components classified as Fanout Buffer (Distribution) are classified as such. It is recommended to set the temperature to -40°C~85°C in order to ensure reliable performance. The clock switch should operate with a voltage of 2.375V~3.465VV. The pin count is 8. As a result, it produces CML. A 8 pin is used for operation. The CY2DM1502 family contains it. The gadget belongs to the 2DL family. By default, it is set to output 2.
CY2DM1502ZXI Features8 terminations
The operating temperature of -40°C~85°C degrees
CY2DM1502ZXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY2DM1502ZXI Clock Buffers & Drivers applications.
Car
Aviation
Medical instruments
Furniture
Machine made
Clock signal duplication
Clock signal format conversion
Clock signal level shifting
High performance communication system
Data center
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2002 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Buffer (Distribution) |
| Voltage - Supply | 2.375V~3.465V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 2.5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY2DM1502 |
| Output | CML |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Circuits | 1 |
| Propagation Delay | 480 ps |
| Frequency (Max) | 1.5GHz |
| Family | 2DL |
| Input | CML, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Max Duty Cycle | 52 % |
| Duty Cycle | 52 % |
| Length | 4.4mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |