CY7C64215-56LFXC OverviewThis is an excellent choice for USB Microcontroller due to its outstanding performance.A space-saving advantage is that it is included in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Surface Mount is used for mounting.Package Tray contains it.There is a M8C as core processor in this device.In order to work effectively, the temperature should be kept at 0°C~70°C.FLASH (16kB) has been assigned to it as a program memory.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency due to the 3V~5.25V supply voltage.There are 50 I/Os on it, which makes it a very simple device.Based on its base part number of CY7C64215, other similarly-sized components can be found.A QUAD position is assigned to its terminals.In terms of the controller series, the device belongs to the CY7C642xx series.There are a total of 56 terminations in it.Application Specific Microcontroller is a member of the enCoRe™ III series of electrical components.Because of the 3.3V voltage of the supply, high efficiency can be achieved.As a storage type for data, FLASH is used.uPs/uCs/Peripheral IC for this gadget is BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS.A method of mounting is used, which is Surface Mount.Total number of pins is 56.The devices have a maximum memory size of 16kB that can be used to store programs and data.There are currently 2 timers/counters set up on the system.There is a maximum frequency of 24MHz for the device.There is also the property of ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY.
CY7C64215-56LFXC Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY7C64215-56LFXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C64215-56LFXC Microcontroller applications.
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | enCoRe™ III |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | USB Microcontroller |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY7C64215 |
| Pin Count | 56 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Interface | I2C, USB |
| Memory Size | 16kB |
| Number of I/O | 50 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| Max Frequency | 24MHz |
| Controller Series | CY7C642xx |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Supplier Device Package | 56-QFN (8x8) |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY7C64215 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 5.25V |
| Interface | I²C, USB |