STM32WLE4J8I6 OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the 73-UFBGA package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tray.The temperature should be kept at -40°C ~ 85°C (TA) while working.High efficiency is possible due to the 1.8V ~ 3.6V supply voltage.This electrical component is part of the STM32WL series.The devices have a memory size of 256kB Flash, 64kB SRAM that can be used to store programs and data.When working at a frequency of 150MHz ~ 960MHz it is able to achieve excellent efficiency.
STM32WLE4J8I6 Features73-UFBGA package
Mounting type of Surface Mount
STM32WLE4J8I6 ApplicationsThere are a lot of STMicroelectronics
STM32WLE4J8I6 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 73-UFBGA |
| Supplier Device Package | 73-UFBGA (5x5) |
| RoHS | Details |
| Tradename | STM32 |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | STM32 |
| Mfr | STMicroelectronics |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Series | STM32WL |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 3.6V |
| Frequency | 150MHz ~ 960MHz |
| Memory Size | 256kB Flash, 64kB SRAM |
| Protocol | LoRaWAN 1.0, Sigfox, Wireless M-Bus |
| Power - Output | 22dBm |
| RF Family/Standard | General ISM < 1GHz |
| Sensitivity | -148dBm |
| Data Rate (Max) | 300kbps |
| Serial Interfaces | ADC, GPIO, I²C, I²S, IrDA, JTAG, PWM, SPI, UART, USART |
| Current - Receiving | 4.47mA ~ 10.22mA |
| Current - Transmitting | 21mA ~ 120mA |
| Modulation | BPSK, FSK, GFSK, GMSK, MSK |
| GPIO | 43 |