CY7C64215-56LTXIT OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for USB Microcontroller.To save space, it is included in the 56-VFQFN Exposed Pad package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tape & Reel (TR), it is included.Device with M8C core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is FLASH (16kB).This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.50 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a part number of CY7C64215 that can be used to locate similar components.The terminals of this device are set to QUAD.This device is a member of the CY7C642xx controller family.As far as terminations are concerned, there are 56 terminations present.An electrical component such as this is included in the series enCoRe™ III.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.In terms of data storage, FLASH is used as the memory type.UPs/UCS/Peripheral ICs of this gadget are BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS in order to monitor their performance.The structure is composed of 56 pins.This device has a total of 56 pins.A 3.3/5V source of power is being used to run it.Microcontroller appears that there are 2 timers/counters in use.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.
CY7C64215-56LTXIT Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY7C64215-56LTXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C64215-56LTXIT Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | enCoRe™ III |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | 3A991.A.3 |
| Terminal Finish | NICKEL PALLADIUM GOLD |
| Applications | USB Microcontroller |
| Voltage - Supply | 3V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY7C64215 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Interface | I2C, USB |
| Number of I/O | 50 |
| RAM Size | 1K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | M8C |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Bit Size | 8 |
| Watchdog Timer | Yes |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 2 |
| ROM (words) | 16384 |
| CPU Family | M8C |
| Controller Series | CY7C642xx |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |