CY8C20546-24PVXI OverviewIn light of its outstanding performance, it is an ideal choice for Capacitive Sensing.To save space, it is included in the 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package.In this case, it is mounted using the method of Surface Mount.In the package Tube, it is included.Device with M8C core processor issupported.Work should be performed at a temperature of -40°C~85°C.In terms of its program memory type, it is FLASH (16kB).This is due to the fact that the supply voltage is zero, resulting in high efficiency.36 I/Os have been provided by the device.Application Specific Microcontroller has a part number of CY8C20546 that can be used to locate similar components.The terminals of this device are set to DUAL.This device is a member of the CY8C20xx6 controller family.As far as terminations are concerned, there are 48 terminations present.An electrical component such as this is included in the series CapSense® Controllers.As a result of the 3.3V supply voltage, high efficiency is possible.In terms of data storage, FLASH is used as the memory type.The structure is composed of 48 pins.The mounting of this device is carried out following the method of Surface Mount.This device has a total of 48 pins.Microcontroller is important to note that the maximum supply current is 4mA.A 1.8/5.5V source of power is being used to run it.During the operation of the device, the clock runs at a frequency of 25.2MHz.Microcontroller is one of the members of the CPU family M8C.
CY8C20546-24PVXI Features48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20546-24PVXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20546-24PVXI Microcontroller applications.
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
Digital cameras
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-BSSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| Terminal Finish | Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au) |
| Applications | Capacitive Sensing |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Base Part Number | CY8C20546 |
| Pin Count | 48 |
| Power Supplies | 1.8/5.5V |
| Interface | I2C, SPI |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 24 MHz |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Memory Type | FLASH |
| Core Processor | M8C |
| Clock Frequency | 25.2MHz |
| Program Memory Type | FLASH (16kB) |
| Supply Current-Max | 4mA |
| Bit Size | 8 |
| Data Bus Width | 8b |
| ROM (words) | 16384 |
| CPU Family | M8C |
| Boundary Scan | NO |
| RAM (words) | 2000 |
| Bus Compatibility | USB |
| Controller Series | CY8C20xx6 |
| Length | 15.875mm |
| Height Seated (Max) | 2.794mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 48-SSOP |
| Manufacturer | Miscellaneous |
| Package | Tube |
| Base Product Number | CY8C20546 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Interface | I²C, SPI |