CY7C64613-128NC OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB Microcontroller.For space savings, it is available in the 128-BFQFP package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with 8051 core processors are available.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.The type of memory it uses is ROMless.Because the supply voltage is 3V~3.6V, high efficiency can be achieved.The device has 40 I/Os.Based on the CY7C64613 base part number, it can be compared with other components.The controller belongs to the series CY7C646xx.EZ-USB FX™ is the series number of this electrical component.Data storage uses ROMless as its memory type.For its construction, 128 pins are used.The method of Surface Mount is used to mount it.8051 is its core architecture.Working at a frequency of 48MHz results in excellent efficiency.Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.3 timer/counters are present.Maximum frequency is 48MHz.A temperature of less than 70°C is recommended for the operating environment.The working temperature should be greater than 0°C.There are 40 programmable input/output ports on the chip.
CY7C64613-128NC Features128-BFQFP package
Mounting type of Surface Mount
Minimum temperature of 0°C
CY7C64613-128NC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C64613-128NC Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 128-BFQFP |
| Number of Pins | 128 |
| Supplier Device Package | 128-PQFP (14x20) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX™ |
| Published | 2001 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Applications | USB Microcontroller |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Frequency | 48MHz |
| Base Part Number | CY7C64613 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Memory Type | ROMless |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Access Time | 48 μs |
| Data Bus Width | 8b |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Core Architecture | 8051 |
| Max Frequency | 48MHz |
| Number of Programmable I/O | 40 |
| Controller Series | CY7C646xx |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Package | Bag |
| Base Product Number | CY7C64613 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Interface | I²C, USB, USART |