CYW20706UA2KFFB4G OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the FCBGA-49 package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tray.The temperature should be kept at -30°C ~ 85°C while working.High efficiency is possible due to the 3.3V supply voltage.This electrical component is part of the CYW20706 series.The devices have a memory size of 848kB ROM, 352kB RAM that can be used to store programs and data.When working at a frequency of 2.4GHz it is able to achieve excellent efficiency.Designers can fully utilize the supply voltage of 3 V to 3.6 V's adaptability while employing it.
CYW20706UA2KFFB4G FeaturesFCBGA-49 package
Mounting type of Surface Mount
CYW20706UA2KFFB4G ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CYW20706UA2KFFB4G Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Package / Case | FCBGA-49 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 49-FBGA (4.5x4) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Interface Type | I2C, I2S, PCM, SPI, UART |
| Minimum Operating Temperature | - 30 C |
| Number of I/Os | 24 I/O |
| Instruction Set Architecture | RISC |
| Processing Unit | Microcontroller |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CYW20706 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Series | CYW20706 |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Operating Supply Voltage | 3 V to 3.6 V |
| Interface | I2S/Serial I2C/SPI/UART |
| Memory Size | 848kB ROM, 352kB RAM |
| RAM Size | 352 KB |
| Data Bus Width | 32 bit |
| Protocol | Bluetooth v4.2 |
| Power - Output | 12dBm |
| RF Family/Standard | Bluetooth |
| Sensitivity | -96.5dBm |
| Data Rate (Max) | 2Mbps |
| Serial Interfaces | I²C, I²S, SPI, UART |
| Current - Receiving | 12.5mA |
| Current - Transmitting | 26.5mA |
| Number of Timers | 4 |
| Modulation | 4DQPSK, 8DPSK, GFSK |
| GPIO | 24 |
| Device Core | ARM Cortex-M3 |