CY7C64613-80NC OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB Microcontroller.For space savings, it is available in the 80-BQFP package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with 8051 core processors are available.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.The type of memory it uses is ROMless.Because the supply voltage is 3V~3.6V, high efficiency can be achieved.The device has 32 I/Os.Based on the CY7C64613 base part number, it can be compared with other components.At QUAD, its terminals are located.The controller belongs to the series CY7C646xx.Currently, it consists of 80 terminations.EZ-USB FX™ is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.For its construction, 80 pins are used.The method of Surface Mount is used to mount it.In total, it has 80 pins.Working at a frequency of 48MHz results in excellent efficiency.Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.3 timer/counters are present.
CY7C64613-80NC Features80-BQFP package
Mounting type of Surface Mount
CY7C64613-80NC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C64613-80NC Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-BQFP |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX™ |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Max Power Dissipation | 500mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C64613 |
| Pin Count | 80 |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 48 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | YES |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 0 |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Controller Series | CY7C646xx |
| Length | 14mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |