CY8C4127LQI-BL483 OverviewApplication Specific Microcontroller is available in the QFN-56 package for the benefApplication Specific Microcontroller of saving space.Application Specific Microcontroller is mounted using the way of Surface Mount.Application Specific Microcontroller comes in the package of a Tray.The temperature should be kept at -40°C ~ 85°C (TA) while working.High efficiency is possible due to the 1.8V ~ 5.5V supply voltage.This electrical component is part of the CY8C4127 series.The devices have a memory size of 128kB Flash, 8kB ROM, 16kB SRAM that can be used to store programs and data.When working at a frequency of 2.4GHz it is able to achieve excellent efficiency.
CY8C4127LQI-BL483 FeaturesQFN-56 package
Mounting type of Surface Mount
CY8C4127LQI-BL483 ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C4127LQI-BL483 Microcontroller applications.
Automatic control
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
| Package / Case | QFN-56 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 56-QFN (7x7) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Tradename | PSoC 4 |
| Package | Tray |
| Base Product Number | CY8C4127 |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tray |
| Series | CY8C4127 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Type | TxRx + MCU |
| Voltage - Supply | 1.8V ~ 5.5V |
| Frequency | 2.4GHz |
| Memory Size | 128kB Flash, 8kB ROM, 16kB SRAM |
| Protocol | Bluetooth v4.2 |
| Power - Output | 3dB |
| RF Family/Standard | Bluetooth, General ISM > 1GHz |
| Sensitivity | -91dBm |
| Data Rate (Max) | 8Mbps |
| Serial Interfaces | I²C, SPI, UART |
| Current - Receiving | 16.4mA ~ 18.7mA |
| Current - Transmitting | 14.2mA ~ 20mA |
| Modulation | GFSK |
| GPIO | 36 |