CY7C65642-48AXC OverviewIn the 48-LQFP package, you'll find it. This product is easy to carry due to its Tray-shaped packaging. A temperature regulation of 0°C~70°C is necessary to ensure reliable operation. The power source must be 3.15V~5.25VV to work. A number of 48 terminations are found in it. The supply voltage 3.3V can be used to achieve high efficiency. In the world of numbers, it is a member of the CY7C65642 family. Using 48 pins allows the device to operate. A 88.7mA-current supply is provided to the gadget. A device that runs at 12MHz frequency will have a clock that runs at that frequency. Choosing 5.25V as the supply voltage will maximi5.25Ve efficiency. A copper electrical component in the HX2VL TetraHub™ series. This component is powered by 3.3/5V. It is also possible to generate the number ALSO REQUIRES 5V SUPPLY using this device. The 4 channel is currently available on the Internet. A maximum supply current of 99.78mA is required for operation.
CY7C65642-48AXC Features12MHz clock frequency
CY7C65642-48AXC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C65642-48AXC Controllers Interface ICs applications.
0 to 10V Dimming Luminaires
Dimmable LED Power Supply
Dimming Control Devices
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
| Factory Lead Time | 16 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Package / Case | 48-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | HX2VL TetraHub™ |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | 5A991.G |
| Additional Feature | ALSO REQUIRES 5V SUPPLY |
| Voltage - Supply | 3.15V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C65642 |
| Function | Controller |
| Operating Supply Voltage | 5.25V |
| Power Supplies | 3.3/5V |
| Number of Channels | 4 |
| Interface | I2C, SPI |
| Operating Supply Current | 88.7mA |
| Clock Frequency | 12MHz |
| Supply Current-Max | 99.78mA |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Protocol | USB |
| ESD Protection | Yes |
| Standards | USB 2.0 |
| Bus Compatibility | I2C |
| Height | 1.4mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |