ISL32740EIAZ-T7A OverviewIt is available in the 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) package. The packaging is shaped in a Tape & Reel (TR)-shape, which makes it easy to carry around. Regulating the temperature to -40°C ~ 85°C is crucial to ensuring reliable operation. If you use a 3 V ~ 5.5 VV power supply, you should have no problem. As a part of the -- series, this copper-based electrical component is part of the -- series. The pin count of this device is 16.
ISL32740EIAZ-T7A FeaturesISL32740EIAZ-T7A ApplicationsThere are a lot of Intersil (Renesas Electronics America)
ISL32740EIAZ-T7A Controllers Interface ICs applications.
Commercial LED Lighting
Smart LED Lighting
Portable Appliances
Battery-Operated Devices
Cellular Data Devices
Factory Automation and Process Controls
IrDA transmission control
Remote transmission formatter
Docking
Mobile Monitors
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SSOP (0.154, 3.90mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-QSOP |
| Manufacturer | Renesas Electronics Corporation |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | -- |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Transceiver |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Pin Count | 16 |
| Brand Name | Renesas |
| Data Rate | 40Mbps |
| Protocol | RS485 |
| Number of Drivers/Receivers | 1/1 |
| Duplex | Half |
| Receiver Hysteresis | 28mV |