CY7C67300-100AXAT OverviewWith its outstanding performance, this product would make a fantastic choice for USB Host/Peripheral Controller.For the purpose of saving space, it is available in the 100-LQFP package.A Surface Mount mounting method is used.CY16 core processor is present on the device.Working at -40°C ~ 85°C temperature is recommended.The type of memory in which this program is stored is ROM (8kB).Due to the 3V ~ 3.6V supply voltage, a high degree of efficiency can be achieved.32 I/Os can be found on it.Application Specific Microcontroller is a controller belonging to the series of CY7C673xx.The electrical component is part of the series *.
CY7C67300-100AXAT Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
CY7C67300-100AXAT ApplicationsThere are a lot of Infineon
CY7C67300-100AXAT Microcontroller applications.
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
Home appliances
Home video and audio
Entertainment products
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Supplier Device Package | 100-TQFP (14x14) |
| Package | Bag |
| Base Product Number | MS27496E21F |
| Mfr | Corsair |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Applications | USB Host/Peripheral Controller |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Interface | SPI Serial, USB, HPI |
| Number of I/O | 32 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | CY16 |
| Program Memory Type | ROM (8kB) |
| Controller Series | CY7C673xx |