EM783-SCE OverviewConsidering its outstanding performance, Energy Measurement is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 32-VQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tray.With a processor of ARM® Cortex®-M0 cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.FLASH (32kB) is the type of program memory used by it.By using a 2.6V~3.6V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 22 I/Os are available on this device.
EM783-SCE Features32-VQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
EM783-SCE ApplicationsThere are a lot of NXP USA Inc.
EM783-SCE Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-VQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 32-HVQFN (7x7) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Published | 2003 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Energy Measurement |
| Voltage - Supply | 2.6V~3.6V |
| Interface | I2C, IrDA, SPI, UART/USART |
| Number of I/O | 22 |
| RAM Size | 8K x 8 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | FLASH (32kB) |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |