CY7C68013-100AC OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB Microcontroller.For space savings, it is available in the 100-LQFP package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tray contains it.Devices with 8051 core processors are available.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.The type of memory it uses is ROMless.Because the supply voltage is 3V~3.6V, high efficiency can be achieved.The device has 40 I/Os.Based on the CY7C68013 base part number, it can be compared with other components.At QUAD, its terminals are located.The controller belongs to the series CY7C680xx.Currently, it consists of 100 terminations.EZ-USB FX2LP™ is the series number of this electrical component.Application Specific Microcontroller is possible to achieve high efficiency wApplication Specific Microcontrollerh a 3.3V supply voltage.For its construction, 100 pins are used.The method of Surface Mount is used to mount it.In total, it has 100 pins.There is a maximum current supply of 260mA.Working at a frequency of 48MHz results in excellent efficiency.Using 3.3V's adaptability as a supply voltage allows designers to maximize its use.3 timer/counters are present.
CY7C68013-100AC Features100-LQFP package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68013-100AC ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C68013-100AC Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Number of Pins | 100 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| Published | 2003 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 100 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C68013 |
| Pin Count | 100 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Supply Current-Max | 260mA |
| Bit Size | 8 |
| Access Time | 48 μs |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| Address Bus Width | 16 |
| ROM (words) | 0 |
| External Data Bus Width | 8 |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Controller Series | CY7C680xx |
| Length | 20mm |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| Width | 14mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |