CY8C4248FNI-BL563T OverviewThere is a WLCSP-76 package available to save space.The way of Surface Mount is used to mount it.Application Specific Microcontroller comes in a Reel package.A ARM® Cortex®-M0 core processor powers the device.When working, the temperature should be kept at -40°C ~ 85°C (TA).Flash is its program memory type.There are 36 I/Os on it.The CY8C4248 series includes this electrical component.The supply voltage of 1.71 V to 5.5 V's adaptability can be fully utilised by designers.An oscillator of type Internal is used.
CY8C4248FNI-BL563T FeaturesWLCSP-76 package
Mounting type of Surface Mount
CY8C4248FNI-BL563T ApplicationsThere are a lot of Infineon Technologies
CY8C4248FNI-BL563T Microcontroller applications.
Equipment control
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
| Package / Case | WLCSP-76 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 76-WLCSP (4.04x3.87) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| RoHS | Details |
| Maximum Operating Temperature | + 105 C |
| Interface Type | I2C, SPI, UART |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Number of I/Os | 36 I/O |
| Tradename | PSoC 4 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Infineon Technologies |
| Data Converters | A/D 8x12b SAR; D/A 2x7b |
| Product Status | Active |
| Packaging | Reel |
| Series | CY8C4248 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Operating Frequency | 2.4 GHz |
| Operating Supply Voltage | 1.71 V to 5.5 V |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 36 |
| Speed | 48MHz |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.71V ~ 5.5V |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Peripherals | Bluetooth, Brown-out Detect/Reset, CapSense, DMA, LCD, LVD, POR, PWM, SmartCard, SmartSense, WDT |
| Program Memory Type | Flash |
| Core Size | 32-Bit |
| Program Memory Size | 256 kB |
| Connectivity | I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SmartCard, SPI, SSP, UART/USART |
| Output Power | - 18 dBm to + 3 dBm |
| Data Bus Width | 32 bit |
| EEPROM Size | - |
| Number of Timers | 4 |