CY7C68013A-56LTXI OverviewConsidering its outstanding performance, USB Microcontroller is an excellent choice.Due to its space-saving qualities, it is available in the 56-VFQFN Exposed Pad package.Mounted using Surface Mount.You can find it in the package of Tray.With a processor of 8051 cores, the device is powered.Application Specific Microcontroller is important to keep the temperature at -40°C~85°C while working.ROMless is the type of program memory used by it.By using a 3V~3.6V voltage supply, high efficiency is possible.A total of 24 I/Os are available on this device.To find comparable components, use the CY7C68013 base part number.This device has terminals at QUAD.Application Specific Microcontroller is a member of the CY7C680xx controller series.In this case, there are 56 terminations.Part of the EZ-USB FX2LP™ series, this electrical component is used in a variety of applications.By using a 3.3V voltage supply, high efficiency is possible.Application Specific Microcontroller has uPs/uCs/Peripheral IC - BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS.A number of 56 pins are used to construct it.Microcontroller is equipped wMicrocontrollerh 56 pins in total.Using a frequency of 48MHz, it is very efficient.While employing 3.3V, designers can maximize its supply voltage adaptability.In total, there are 3 timers and counters.As of right now, 85mA operating supplies are available.It is currently possible to access 1 channels.
CY7C68013A-56LTXI Features56-VFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CY7C68013A-56LTXI ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY7C68013A-56LTXI Microcontroller applications.
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
Washing machine
Microwave ovens
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-VFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tray |
| Series | EZ-USB FX2LP™ |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | USB Microcontroller |
| Max Power Dissipation | 300mW |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 48MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | CY7C68013 |
| Pin Count | 56 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | I2C, USB, USART |
| Operating Supply Current | 85mA |
| Number of I/O | 24 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | 8051 |
| Program Memory Type | ROMless |
| Bit Size | 8 |
| Has ADC | NO |
| DMA Channels | NO |
| Data Rate | 96 Mbps |
| Data Bus Width | 8b |
| PWM Channels | NO |
| DAC Channels | NO |
| Number of Timers/Counters | 3 |
| ROM (words) | 0 |
| ESD Protection | Yes |
| ROM Programmability | EEPROM |
| Bus Compatibility | I2C; UART; USB |
| Data Transfer Rate-Max | 60 MBps |
| Controller Series | CY7C680xx |
| Height | 950μm |
| Length | 8.1mm |
| Width | 8.1mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |