CYUSB3312-88LTXCT OverviewIts outstanding performance makes it a great choice for USB 3.0 Hub Controller.For space savings, it is available in the 88-TFQFN Exposed Pad package.Using Surface Mount, it is mounted.A package of Tape & Reel (TR) contains it.Devices with ARM® Cortex®-M0 core processors are available.During work, the temperature should remain at 0°C~70°C.The type of memory it uses is ROM (32kB).Because the supply voltage is 1.14V~1.26V, high efficiency can be achieved.The device has 10 I/Os.The controller belongs to the series CYUSB.HX3 is the series number of this electrical component.BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS is this gadget's uPs/uC/peripheral IC.
CYUSB3312-88LTXCT Features88-TFQFN Exposed Pad package
Mounting type of Surface Mount
CYUSB3312-88LTXCT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CYUSB3312-88LTXCT Microcontroller applications.
Instrument control
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
| Factory Lead Time | 18 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 88-TFQFN Exposed Pad |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | HX3 |
| Published | 2004 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | USB 3.0 Hub Controller |
| Voltage - Supply | 1.14V~1.26V |
| Interface | GPIO, I2C |
| Number of I/O | 10 |
| RAM Size | 16K x 8 |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | BUS CONTROLLER, UNIVERSAL SERIAL BUS |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M0 |
| Program Memory Type | ROM (32kB) |
| Controller Series | CYUSB |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |