CY8C20065-24LKXIT OverviewIn terms of performance, it is an excellent choice for Capacitive Sensing.There is an option to purchase it in the 16-UFQFN package, which saves space.This is mounted using the Surface Mount method.There is a Tape & Reel (TR) package available for it.A core processor of M8C is present in the device.Work should be done at -40°C~85°C TA.The 1.71V~5.5V supply voltage enables high efficiency.Application Specific Microcontroller is a controller from the series CY8C20065.There are a number of electrical components in the CapSense® Controllers series, including this one.
CY8C20065-24LKXIT Features16-UFQFN package
Mounting type of Surface Mount
CY8C20065-24LKXIT ApplicationsThere are a lot of Cypress Semiconductor Corp
CY8C20065-24LKXIT Microcontroller applications.
Instrument control
Toys
Robots
Radio
Television
Heater/Fan
Calculator
Kindle
Christmas lights
3D printers
| Factory Lead Time | 15 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-UFQFN |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | CapSense® Controllers |
| Published | 2016 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Applications | Capacitive Sensing |
| Voltage - Supply | 1.71V~5.5V |
| Core Processor | M8C |
| Controller Series | CY8C20065 |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 16-QFN (3x3) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Mfr | Knowles Syfer |
| Product Status | Active |
| Series | * |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Voltage - Supply | 1.71V ~ 5.5V |
| Interface | - |
| RAM Size | - |
| Program Memory Type | - |